• Bora lidere teşekkürler...

İzci Andı

Üst Kategori: İzcilik Bilgileri Cumartesi, 13 Kasım 2010 tarihinde oluşturuldu

İZCİLİK RUHU

İzci Andında senden bir izci olarak beklenenlerin net bir açıklamasını bulacaksın. And içtiğin zaman,  Tanrıya, vatanına, başkalarına ve kendine karşı, görevlerini yerine getirmek için söz vermiş olursun.

 

İzciliğe başlamak kolay ama gerçek bir izci olmak zordur. İyi bir izci olmak için kararlılık gerekir. İzcilik bir oyundur ve bütün oyunlarda olduğu gibi izcilikte de takım dışı kalmak istemiyorsan uyman gereken kurallar vardır. Bu kuralları İzci Andında, İzci Türesinde, İzci Parolasında ve sloganında bulabilir ve ancak bu kurallara uyarak gerçek bir izci olabilirsin.

 

İZCİ ANDI

* İzci Antları 1914’te kabul edilen İzci Ocağı İç Nizamnamesi’nde İzci Andı aşağıdaki şekilde yazılmıştır:

“Tanrıya ibadet ve Hakana itaat edeceğime,  Daima vicdanlı, vazifesini tanır, kanuna hürmet eder,  yiğit bir adam olarak hareket eyleyeceğime vatanımı sevip sulh ve harp zamanında fedakârlıkla hizmet yapacağıma, izcinin türesine baş eğeceğime namusum ve şerefim üzerine söz veririm”

* 1930 Yılında İzci Ahmet’in Kitabından;

“Tanrıya ibadet ve büyüklerime itaat edeceğime, daima vicdanlı, vazifesini tanır, kanuna hürmet eder, yiğit bir adam olarak hareket eyleyeceğime vatanımı sevip sulh ve harp zamanlarında fedakârlıkla hizmet

Yapacağıma ve izci türesine baş eğeceğime namusum ve şerefim üzerine söz veririm”

* 1943’de “XX. Cumhuriyet Yıllığında Yayınlanan Beden Terbiyesi ve Spor Adlı Dergiden:

“Türk vatan ve istiklalini, Türkiye Cumhuriyetini koruyacağıma, ödevimi her şeyden üstün tutacağıma, disiplinli, saygılı ve şefkatli olacağıma namusum ve şerefim üzerine and içerim”

* 1949’da Basılan Erkek İzciler Yönetmeliğinden:

“Vatanıma karşı vazifelerimi yerine getirmek, başkalarına her zaman yardımda bulunmak, izcilik türesine uymak, kendimi bedence sağlam,  fikirce uyanık ve ahlakça dürüst tutmak için, elimden  geleni  yapacağıma şerefim üzerine and içerim. 1950 yılında Uluslararası İzci Bürosuna (Boy Scouts İnternational Bureau)  almamızı gerektiren ”TANRIYA”  sözcüğü bu andın başına getirilmiştir.

* 1992 İzci Andı:

“Tanrıya, Vatanıma karşı görevlerimi yerine getireceğime,  izcilik türesine uyacağıma, başkalarına her zaman yardımda bulunacağıma,  kendimi bedence sağlam, fikirce uyanık ve ahlakça dürüst tutmak için elimden geleni yapacağıma şerefim üzerine and içerim.”

 

2010 MEB İzcilik Yönetmeliği'ndeki son izci andımız:

“Allah’a ve vatanıma karşı görevlerimi yerine getireceğime,

izcilik türesine uyacağıma,

başkalarına her zaman yardımda bulunacağıma,

kendimi bedence sağlam, fikirce uyanık ve ahlakça dürüst tutmak için

elimden geleni yapacağıma şerefim üzerine ant içerim.”

(Ant içilirken her izci kendi inancına göre yaratıcının adını söyler.)


İzci andının her kelimesi özenle seçilerek konulmuştur. Bu kelimelerin anlamı ve sizden bu and doğrultusunda beklenenler aşağıda açıklanmıştır:

 

Allah'a;

İzcilik hareketinin kapısı hangi dinden, hangi inançtan olursak olalım herkese, her düşünceye ve her dine açıktır. İzciler bir yaratıcıya inanırlar, tanrının verdiği nimetlere şükrederler ve inançları doğrultusunda ibadet ederler. İzciler başta kendi dini olmak üzere tüm dinlere ve ibadet şekillerine saygılıdır. İzciler kendi inançlarına paralel olarak ibadet sıklığını ve şeklini seçmekte özgürdür, bu konuda başkalarını zorlayamaz ve başkalarınca zorlanamaz. Allah'a karşı ilk görevimiz iyi bir insan olmak, onun yarattığı her canlıya saygı göstermektir. Allah'ın yarattığı en akıllı varlıklardan biri olan senin de Allah'a karşı görevini yerine getireceğinden, iyi, sağlıklı, dürüst ve çevresindeki herkese ve her şeye saygı duyan bir insan olmak için elinden geleni yapacağından hiç kuşku yok.

 

 

 Vatanıma karşı görevlerimi yerine getireceğime;

Ülkemizin geçmişine bir göz atacak olursan başta büyük önder Atatürk olmak üzere Türkiye'mizin tarihini süsleyen kahramanlar tanırsın. Bunların pek çoğu bu uğurda canlarını feda ettiler. Böylece ülkemiz bugünkü durumuna geldi. Senin görevin onların eserini ileriye taşımaktır. Cumhuriyetimizin kurucusu büyük Atatürk bu ülkeyi ve cumhuriyeti gençlere yani sizlere emanet etti. Bu ülkeyi daha gelişmiş ve daha refah hale getirmek ancak senin bu vatanı sevmenle, onun için daha çok çalışmanla, hem de toplumsal sorunlarının çözümünde görev almanla mümkün olabilir. Bunu türeye uyarak gerçekleştirebilirsin.

 

İzci türesine uyacağına;

Türedeki on madde, sadece izcilik oyununda değil, aynı zamanda bütün yaşamında uygulayacağın kurallardır. İzci türesi, hareket tarzını açık bir şekilde belirler. İzci türesine uymakla kendini kibar ve saygın bir yurttaş, bir insan olarak yetiştirebilirsin.

 

 Başkalarına her zaman yardımda bulunacağına;

Sana ihtiyacı olan pek çok insan var. Genç omuzların bu insanlara yüklerini taşımakta yardımcı olabilir. Bu insanlar için belki de gülümseyen bir yüz,  bir yardım eli gereklidir. Yardımın gerektiğinde yardım etmek ve "her gün bir iyilik  yap"makla kendini bir izci olarak deneyecek,  daha mutlu bir  dünyanın  oluşmasına  katkıda bulunacaksın.  Her yardımın ardından kendini daha mutlu hissedeceksin.  Unutma ki bir gün senin de yardıma ihtiyacın olacak ve etrafından bir el uzatılmasını bekleyeceksin.

 

 Kendimi bedence sağlam;

Kendi vücuduna bakmak ona dikkat etmek senin,  sana olan borcundur.  Onu koru ve geliştir,  böylece vücudun sana,  yaşamın boyunca iyi hizmet edecektir.  Bu sözlerin anlamı iri kaslara sahip olmak değil,  güç ve dayanıklılık kazanmaktır.  İzcilik sana kuvvetli bir bedene sahip olmak ve onu korumakta yardımcı olacaktır. Uzmanlıklar içinde kendini bedence sağlam tutacak olan konulara öncelik vermen ve bilinçli beslenmek sağlıklı bir hayat sürdürmeni sağlayacaktır.  Sigara, içki gibi kötü alışkanlıklardan uzak durman ve çevrendekileri de vazgeçirmen bir izci olarak senden beklenen davranışlardandır.

 

 Fikirce uyanık;

Sen kendine aynı zamanda zekânı geliştirmeyi de borçlusun.  Bilgilerini arttırmaya çalış. Meziyetlerini mümkün olduğu kadar çok kullan. Hem gezilerle,  kamplarla hem de ünite toplantılarında birçok yeni şey görecek ve öğreneceksin. Bu öğrendiklerini akıllı yönde kullandığında başkalarından birçok yönde daha uyanık olduğunu göreceksin.

 

 Ahlakça dürüst tutmak için;

Kendine sağlam karakterli bir insan olmayı amaç edinmeyi borçlusun.  Başkalarının haklarına saygılı ol. Konuşma ve davranışlarında açık ol. İzcilik yaptığın dönemdeki uygulamaların yaşamın boyunca sana önderlik edecektir.

 

 Elimden gelenin en iyisini yapacağına;

İzcilik senden kusursuz bir genç olmanı beklemez.  İzcilik senden erişebileceğin en yüksek hedefler doğrultusunda çabalamanı ister. Her çocuk, her genç okulda en yüksek notları almak ve yıldız bir atlet olmak gibi meziyetlere sahip değildir. Fakat her çocuk,  her genç içinde kendi en iyisini yapma gücüne sahiptir. İşte izcilik senden bunu bekler.

 

 Şerefim üstüne söz veririm;

Cumhuriyetimizi kuranlar şereflerini kaybetmemek için önce söz verdiler ardından büyük mücadeleler verdiler. Onlar, onurları için hepimiz adına şerefimizi kaybetmeme uğruna hayatlarını kaybettiler. Onlar, bizlere yaşama şansı ve onur vaat ettiler.  Sende bir Türk izcisi olarak onurunu her şeyin üstünde tutmalısın. Bir şeyi yapmak üzere onurun üstüne söz verdiğinde bu söz,  buna erişmek için elinden gelen her şeyi yapacağın anlamını taşır.

Gösterim: 12289

Arama