• Bora lidere teşekkürler...

Kayaklı Oryantiring

Üst Kategori: Teknik Bilgiler Pazar, 14 Kasım 2010 tarihinde oluşturuldu

Kayaklı Oryantiring (Kayak-O)

Nedir?

Kayaklı oryantiring dayanıklılık gerektiren ve pist dışında yapılan bir kış sporudur. Yaz sezonunda yapılan diğer oryantiring disiplinleriyle benzerdir. Kısaca kayak-o denen kayaklı oryantiring yüksek seviyede fiziksel ve zihinsel form gerektirir. Elit seviyedeki bir kayaklı oryantiringci mükemmel kayabilme ve harita okuyabilme becerisine ve bu ikisini kombineli kullanabilme kabiliyetine ihtiyaç duyar. Atlet her yarışta yüksek bir hızla yüzlerce rota seçeneğini arasından birine karar vermek zorundadır.

Çeşitli nitelikte kayak pistleri hazırlanır. Yarışma boyunca kayaklı oryantiringciler bir kontrol noktasından diğerine en hızlı şekilde varacakları rotaya karar vermek zorundadırlar. Rota seçimi kayak pistinin nitelikleri, eğim, mesafe dikkate alınarak yapılır. Tüm bunlar haritadan okunabilmelidir.

Fiziksel kondisyon göz önünde bulundurulduğunda kayak-o maraton koşusu yada mukavemet kayağı ile karşılaştırılabilir. Kayaklı oryantiringde başarılı olabilmek için atlet tüm kayak tekniklerinde (Klasik stil, serbest stil ve iniş - dönüş teknikleri) usta olmalıdır.

Kayak-o Dünya Şampiyonaları her çift sayılı yıllarda düzenlenmektedir ve tek sayılı yıllarda da Dünya Kupası organize edilmektedir. Program bayan ve erkekler için uzun mesafe, orta mesafe, kısa mesafe, sürat koşusu ve bayrak yarışından oluşur.

Kayaklı Oryantiring geçmişi 1890lara dayanan, uzun süreli gelenekleri olan bir spordur. Kayak-o 1949 yılında olimpik spor olarak tanınmıştır.

Gerekli Malzeme:

Yarış ekipmanları: Kayak-o sporcuları mukavemet kayakçıları gibi aynı tür yarış kayakları, batonları, kıyafetleri, ayakkabıları ve bağlamaları (kayakla ayakkabıyı birbirine birleştiren kısım) kullanır.

Harita tutucu: Özel dizayn harita tutucuları yarışta son hızla kayarken haritanın okunabileceği şekilde göğse yerleştirilir.

Harita: Organizatör tarafından hazırlanan harita uğraması zorunlu kontrol noktalarını gösterir. Harita bir yarışmacıya en hızlı hangi rotadan gideceğini karar verebilmesi için ihtiyaç duyduğu pistin niteliği, eğim, mesafe gibi tüm bilgileri verebilecek şekilde tasarlanır.

Pusula: Pusula kayakçının koluna yada harita tutucuda taşınır.

Kontrol kartı: Kontrol kartı yarışmacının koluna bağlanır. Her kontrolde yarışmacı kontrol noktasını ziyaret ettiğini ispatlayabilmek için kontrol kartını zımbalar.

Bu bilgiler www.orienteering.org adresinden Tuğba Çetin tarafından Türkçe'ye çevrilmiştir.

 

(Kaynak: Oryantiring TR )

Gösterim: 7456

Arama