• Bora lidere teşekkürler...

Dağ Bisikletli Oryantiring

Üst Kategori: Teknik Bilgiler Pazar, 14 Kasım 2010 tarihinde oluşturuldu

MTB-O (Dağ Bisikletli Oryantiring)

MTB Oryantiring
Nedir?

Dağ bisikleti kullanılan oryantiring türüdür. Katılımcı bisikleti ile bütün kontrol noktalarını ziyaret ederek parkuru tamamlar. Kontrol noktalarındaki hedefler dağ bisikletinin gidebileceği patika ve yollara yerleştirilir.

Kimler Yapabilir?

Bisiklete binebilen herkes! Kişinin fiziksel gücü ve harita okuma becerisine göre çeşitli zorlukta parkurlar hazırlanır. Mesela Macera Akademisi tarafından düzenlenen Adalar Oryantiring Kupası kapsamında düzenli antreman yapanlar, ara sıra bisiklete binenler, çocuklar ve ailesi ile eğlenceli bir gün geçirmek isteyenler için değişik parkurlar hazırlanmıştır.

Özel Malzeme Gerekir mi?

Bir dağ bisikleti, bisiklet kaskı ve tamir kiti zaten standart bisiklet malzemeleri. Ek olarak bir pusula hata olasılığını azaltır. Silva 19 gibi ataç tipi bir pusula en ideal seçimdir. Haritayı rahat okumak için gidona bir harita tutucu takılabilir, bunu bir mukavva ve plastik gergi bantları ile evde kolayca yapabilirsiniz.

Harita Okumak Zor mudur?

Hayır! MTB-O haritaları şehir planlarına çok benzer. Renk ve semboller kolay okunur. Hedefler hep yol ve patika üzerinde olduğu için temel mantık sağa dön-sola dön şeklindedir. Eğer normal bir karayolu haritasını okuyabiliyorsanız kolayca okuyabilirsiniz. Haritayı hızlı okumak ve hızlı yön bulmak için bir miktar tecrübe kazanmanız gerekebilir.

Özel Sürüş Becerileri Gerekir mi?

Hayır. MTB-O yapabilmek temelde için pedal çevirebilmek, vites değiştirebilmek ve fren yapabilmek gerekir. Türkiye'de düzenlenen parkurlarda bu temel bisiklet sürüş tekniklerini uygulayabilen, hızını kendi ve bisikletinin limitleri içinde tutan herkes varış çizgisini görecektir.

MTB-O zorlu ve tehlikeli midir?

Parkurların zorluğu kategoriye göre değişir. Örneklersek, Macera Akademisi tarafından düzenlenen Adalar Oryantiring Kupası kapsamındaki parkurlar;

Yıldız ve Aile kategorilerinde: Az tırmanma ve iniş içerir, mesafesi kısadır. Tehlikeli inişler yoktur. Trafik kurallarına uyulduğu durumda oldukça güvenlidir. Aile kategorisinde tandem ve bebek koltuklu bisikletler ile çıkış alınabilir.

Halk kategorisinde: Bir miktar tırmanma ve iniş içerir, orta uzunluktadır. İnişlerde geniş patika ve yollar kullanılacağı düşünülmüştür. Trafik kurallarına uyulduğu durumda oldukça güvenlidir.

Elit kategorisinde: Bol tırmanış ve iniş içerir. Düzenli antrenman yapanlar için düşünülmüştür. Dağ bisikleti yarışlarında karşılaşıldığı kadar dik ve dar inişler yapmak gerekmez. İnişte temkinli olunduğu ve trafik kurallarına uyulduğu sürece güvenlidir.

İOG antrenmanlarında iki ayrı zorluk yapılmaya çalışılmaktadır.

Bisiklet Ayakkabısı ve Özel Pedal Gerekir mi?

Hayır, şart değil. İsterseniz özel ayakkabı ve pedalınızı kullanabilirsiniz. Harita okumak için sıkça durmanız gerekeceği için rahatça pedaldan çıkartamıyorsanız tavsiye etmeyiz.

Nasıl Giyinmeliyim?

Rahat kıyafetler. Bol pedal çevireceksiniz. Sıcaktan ve terden bunalmayacağınız, ıslandığında hızla kuruyan sentetik kıyafetler daha performanslı olacaktır. Kalın giyinmek performansınızı da düşürür. Bisiklet ile ilgili web sitelerinden ve bisiklet mağazalarından daha detaylı bilgi alınabilir.

MTB-O için İpuçları
 • Hızlı gitmek değil hatasız gitmek önemlidir.
 • Haritayı okuyup rotanızı planlamadan hareket etmemelisiniz.
 • Haritanın renk ve sembollerini yarışın başında anahtardan (lejand) bakarak öğrenin.
 • Haritadan koptuğunuzda (kaybolduğunuzda) nerede olduğunuzu bileceğiniz bir yere yönelmelisiniz. Ör: Belirgin yol, tepe, meydan, vs.
 • Yol ayrımlarında gideceğiniz yolun yönünü pusula ile kontrol etmek, yanlış saptığınızda kaybedeceğiniz büyük zamanı önler.
 • Haritayı okurken sürüş güvenliğinden vazgeçmeyin. Sürerken okuyamıyorsanız durun.
 • Haritanızı katlayarak hem kolay taşıyın, hem de gereksiz bölümler dikkatinizi dağıtmasın.
 • Mümkünse harita platformu edinin veya yapın.
 • İlk 3 noktaya yavaş gidin.
 • Başka yarışmacıların sizin kategorinizde olduğunu veya doğru gitiğini bilemezsiniz, takip etmeyin ve etkilenmeyin.
 • İşin eğlenceli kısmı kendi yolunuzu bulmaktır. Hep kendi doğrularınızı izleyin.

(Kaynak: Oryantiring TR )

Gösterim: 7741

Arama