• Bora lidere teşekkürler...

İzci Armaları

Üst Kategori: İzcilik Bilgileri Cumartesi, 13 Kasım 2010 tarihinde oluşturuldu

İZCİ ARMALARI

M.Ö. 2000 yılından itibaren saflığın, temizliğin sembolü olmasının yanında 19. yüzyılda kullanılmaya başlanan pusulaların üzerinde şaşmaz yön gösterici anlamına gelen ZAMBAK çiçeği Baden POWELL tarafından izciliğin sembolü olarak seçilmiştir. İyi, doğru yönü ifade eden Zambağın üç ucu izciye verdiği sözü  (izci andı);

a- Tanrıya-vatanına karşı görevler.

b- Başkalarına yardımcı olma.

c- İzcilik türesine uyma.

Her ülke zambak üzerine kendi ulusal amblemini işlemiştir. Ancak zambağın özelliği kaybolmamıştır.  Kız izcilerin sembolü YONCA’dır. Yoncanın üç yapraklı olması bir rastlantı değildir.

İZCİ ARMASININ ANLAMI           

        Zambak çiçeğinin ortadan ikiye bölünmüş halidir. Üst ucu pusulanın kuzeyi gösteren ucu gibidir. Bunun anlamı da başkalarına yardım etmek ve doğruluktur. İzci armasının üst tarafı izci selamındaki gibi izci andının ilk üç cümlesini anlatır. Ayrıca armanın altında “Be Prepared” yazılı daima hazır anlamına gelen ikinci bir arma bulunur. Bu arma her zaman gülümseyen izci ağzının temsil eder. 

Tüm dünya izcileri armalarını sol göğüs cebinin üzerinde taşırlar.

Bugün Kullanılan İzci Armaları

DÜNYA ERKEK İZCİ ARMASI 

Mor zemin üzerine beyazla işlenmiş zambak ve çevresini sararak camadan bağı ile biten bir halat yer alır. Dünya İzcilik Bürosu kokardı gereğince, her izcinin ve liderin sağ cep üzerinde bu armayı taşıması onun Dünya İzci Bürosuna üye olduğunu gösterir.

DÜNYA KIZ İZCİ ARMASI

Mavi fon üzerine altın sarısı üç yapraklı yonca işlenmesiyle yapılmıştır.

M.E.B. ERKEK İZCİ ARMASI

Gri fon üzerine kırmızı ile işlenmiş zambak ve zambağın ortasında beyazla işlenmiş Ay ve Yıldız yer alır. Ant içen her izci ile en az Liderlik Temel Kursunu (LTK) bitirenler erkek izciler sol cep üzerine bu armayı takmaya hak kazanırlar.

M.E.B.  KIZ İZCİ ARMASI

Gri fon üzerine yeşil ile işlenmiş yoncadır. Yoncanın ortasında beyazla işlenmiş Ay ve Yıldız yer alır. Ant  içen ve en az LTK bitiren bayan liderler bu armayı sol cep üzerine takarlar.

MEB TEŞKİLAT ARMASI
TİF ARMASIGösterim: 16408

Arama