• Bora lidere teşekkürler...

Tesis Yapımı - Örnekleri

Üst Kategori: Teknik Bilgiler Pazar, 14 Kasım 2010 tarihinde oluşturuldu

TESİS YAPIMI

Tesis yapımında kullandığın tüm bağlar sağlam olmalı ve kaymamalı. Bunu sağlamak için tesis projelerini oluştururken üçgenlere yer ver.

Yaratıcılığını kullanarak daha değişik tesisler yapabilirsin. Tesis yaparken göz önünde bulundurman gereken şey yapacağın tesisin gerçekten işe yaraması ve kullanılmasıdır.

Tesis yaparken ağaçlara zarar vermemen, yaş ağaç ve dalları kesmemen gerektiğini hiçbir zaman unutma.

TESİSLER

Bir kamp kurduğumuzda, burada kalacak kişilerin rahat ve huzur içinde bir arada yaşayabilmeleri için herkesin uyması gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallar kamp kurulduğu andan itibaren burada bulunanlara yüksek sesle bir kağıttan okunacak ve uygulanması istenecek. Yazılı listeler bir kampın bütünü değildir. Doğayı seven, bu ortamda olmaktan zevk alan kişi kendini önceden eğitmek zorundadır. Kampa geldiğinde sorunlarımızı yanımızda getirmemeli, sorun yaratan değil, problem çözen bir yapıda olmalıyız. Kamp bir birliktelik ve elbirliği ile tamamlanan bir ilişkiler bütünüdür. Burada kaytarma yapan, temizliğine dikkat etmeyen, sırası geldiğinde ortadan kaybolan ve yemek saatinde ortaya çıkan kişinin grupta yaratacağı sıkıntı tüm geziyi berbat etmeye yeter. Kamplarda böyle insanlara her zaman rastlanır. Kamplar bu yapıdaki kişilerin yapmadığı işi, sırf problem çıkmasın diye üstlenen kişilerle, tembelliği adet haline getiren kişilerin çatışmasına sahne olmamalıdır. Bu kişiler kısa gezilerde tanınmalı ve uzun etkinliklere kesinlikle götürülmemelidir. Sonuçta doğada yapılan etkinlikte hiçbir zaman ev hayatındaki rahatlığı elde edemezsin. Bana sorarsanız, aslında kampta daha rahat ederim. Bu bir alışkanlık ve isteklerin sınırını bilmekten geçer. Doğa çok değişkendir. Her zaman sürprizler yapar. Güneşli bir gezi düşlerken, sağanak yağmurda bir gezi yapmak zorunda kalabiliriz. Kötü bir yemek, rahatsız bir uyku, hedeflenen noktaya ulaşamama her zaman rastlayabileceğimiz problemdir. Amaç her andan zevk almaya çalışmak olmalıdır. Her ortamdan zevk almasını bilen, işleri programa dahi koymadan paylaşan, her an yanınızda yardıma hazır olan kişilerle yapılan kampların zevki anlatmakla bitmez.

Kamplarda hazırlanan tuvalet ve banyolar kişi adetine göre yapılır. Yapılan tesisin basitinden, detaylısına kadar bir çok çeşitte olması kişi sayısı ve kalınacak gün adetine bağlıdır. Az sayı ve kısa bir kampta tuvalet basit bir çukur olmasına karşın kalabalık ve uzun bir kampta mutlaka iyi bir tuvalet tesisi hijyenik açıdan gereklidir.

Çimenin kesilmesi:Çimeni az güneşli yerde bırakırız.

Basit bir tuvalet                                                 Tuvalet Çukuru

Kapalı Tuvalet                                                             Duş

Basit bir tuvalet                                     Ağaçlarla yapılmış helâ

 

Yemek Masası

Çamaşır Askılığı

Mutfak Tezgahı

Yapılabilecek basit araçlar

İzci sayısı kadar tesis yapma yolu vardır.

Sizler daha güzel tesisler kurabilirsiniz.

Gösterim: 14473

Arama