• Bora lidere teşekkürler...

Engelliler İçin Oryantiring

Üst Kategori: Teknik Bilgiler Pazar, 14 Kasım 2010 tarihinde oluşturuldu

Patika Oryantiring (Patika-O)

engelli oryantiring

Nedir?

Patika oryantiring (Trail Orienteering), parkurda harita okuma esasına dayanan bir oryantiring disiplinidir. Bu disiplin herkesin, fiziksel engelliler dahil olmak üzere, gerçek bir oryantiring yarışmasına katılabilmesi için geliştirilmiştir. Manuel ve elektrikli tekerlekli sandalye, koltuk değneği ve harekete için yardım alınmasının serbest olduğu bu disiplinde, hız yarışma kriterlerden biri değildir.

Patika oryantiringci parkuru kat ederken haritada belirtilmiş kontrol noktalarına ulaşıp doğrusunu seçmelidir. Bunun belli bir mesafeden yapılması ve hareket becerisi gerektirmemesi, ileri derecede engellilerin bile normal insanlarla eşit şartlarda yarışmasına izin verir. Patika-o etkinliklerinin çoğunda her katılımcıya uyan tek bir sınıf vardır.

Patika oryantiring Avrupa Şampiyonası 1994'den beri her yıl düzenlenmektedir. Hareket kabiliyetini kısıtlayan kalıcı bir fonksiyonel engelinden dolayı normal insanlarla eşit koşullarda spor yarışmalarına katılamayan atletler Avrupa Şampiyonası'na katılma hakkına sahiptir.( örn. Aynı kriter paralimpik oyunları için de geçerlidir.)

Patika oryantiring ilk Dünya Kupası 1999'da yapıldı.

Donanım :

Hareket Yardımı: İçten yanmalı motoru bulunan taşıtlar dışında her türlü cihaz ve yardım izin dahilindedir. Fiziksel yardım (yardımcı) talebi de kabul edilir.

Harita: Yarışmacı arazideki kontrol bayraklarından hangisinin haritada işaretli noktayı temsil ettiğini anlamak amacıyla haritayı okur.

Kontrol Kartı: Patika oryantiringci çoktan seçmeli kontrol kartı kullanır.

(Kaynak: Oryantiring TR )

Gösterim: 8356

Arama